Model rocket is launched straight upward with an initial speed of 53.0 m/s. acce
ID: 1529744 • Letter: M
Question
Model rocket is launched straight upward with an initial speed of 53.0 m/s. accelerates with a constant upward acceleration of 1.50 m/s^2 until its genes stop at an altitude of 130 m. What can you say about the motion of the rocket after its engines stop? What is the maximum height reached by the rocket? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m How long after liftoff does the rocket reach its maximum height? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. s How long is the rocket in the air? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. sExplanation / Answer
when the engine stops
speed
v1^2 - v0^2 = 2*a*y
v1^2 -53^2 = 2*1.5*130
v1^2 = 3199 m
height reached after engine stops h = v1^2/2g = 3199/20 = 159.95 m
maximm height = 130 + 159.95 = 289.95 m
-----------
(c)
y = v0*t + (1/2)*a*t^2
130 = (53*t) + (1/2)*1.5*t^2
t = 2.37 s
t1 = v1/g = sqrt(3199)/10 = 5.65 s
total time = t+t1 = 6.02 s
--------------
(d)
time taken tot reach grond t2 = sqrt(2*H/g) = sqrt(2*289.95/9.8) = 7.7 s
time = t + t1 + t2 = 13.72 s <<-----------answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.