A man stands on the roof of a 21.0-m tall building and throws a rock with a velo
ID: 1529987 • Letter: A
Question
A man stands on the roof of a 21.0-m tall building and throws a rock with a velocity of magnitude 22.0 m/s at an angle of 34.0 degree above the horizontal. You can ignore air resistance. Calculate the maximum height above the roof reached by the rock. m Calculate the magnitude of the velocity of the rock just before it strikes the ground. m/s Calculate the horizontal range from the base of the building to the point where the rock strikes the ground. m Draw x - t, y - t, v_x - t and v_y - t graphs for the motion. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in these graphs.)Explanation / Answer
h = 21 m ; Vi = 22 m/s ; theta = 34 deg
a)Vix = 22 x cos34 = 18.24 m/s
Viy = 22 x sin34 = 12.30 m/s
we know that, v = u + at
at max height, v = 0
0 = 12.3 - 9.8 x t => t = 1.26 s
s = h + ut + 1/2 at^2
s = 21 + 12.3 x 1.26 - 1/2 x 9.8 x 1.26^2 = 28.72 m
this is the height above the ground. the height above the building is:
H = 27.72 - 21 = 7.72 m
Hence, H = 7.72 m
b)at ground,
0 = 12.3 x t - 1/2 x 9.8 x t^2 + 21
t = 3.68 s
vy = 12.3 - 9.8 x 3.68 = -23.76 m/s
v = sqrt (23.76^2 + 18.24^2) = 29.95 m/s
Hence, v = 29.95 m/s
c)D = Vx x t
D = 18.24 x 3.68 = 67.12 m
Hence, D = 67.12 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.