2. You toss a ball from your window and hit the ground m/s. When the ball leaves
ID: 1530263 • Letter: 2
Question
2. You toss a ball from your window and hit the ground m/s. When the ball leaves your hand, it is the horizontal. Ignore air resistance, and g 9.80 window. It is found that the ball moving at 10.0 m/s at an angle of 200 below (1) What hit the ground 18.4 m horizontally from your are the x component (ve) (4 points) (2) When the ball nd mponent (vyo) of the initial velocity? will hit the ground (give the time (t)) (5 points) (3) What is the kinematic equation to calculate y position? points (4) Using this what is the height (h) from your window to the ground? points (5) What is the final x-component xf) and y-component (vyf velocity of the ball when it hits the ground? (6 points (6) What is the final speed and the direction of the ball when it hits the ground (give the magnitude of Vf and also the direction of vrby angel e)? (6 points) o ndow oo -20° v Ground 18.4 mExplanation / Answer
2)
1)
X-component = Vox = Vo Cos20 = 10 Cos20 = 9.4 m/s
Y-component = Voy = Vo Sin20 = 10 Sin20 = 3.4 m/s
2)
consider the motion along horizontal-direction
X = distance travelled = 18.4 m
X-component = Vox = Vo Cos20 = 10 Cos20 = 9.4 m/s
ax = horizontal acceleration = 0
t = time taken
using the equation
X = Vox t + (0.5) ax t2
18.4 = 9.4 t + 0
t = 1.96 sec
3)
y = Voy t + (0.5) g t2
4)
y = (3.4) (1.96) + (0.5) (9.8) (1.96)2
y = h = 25.5 m
5)
for velocity along y-direction
Vfy = Voy + ay t
Vfy = 3.4 + 9.8 (1.96) = 22.61 m/s
for velocity along X-direction
Vfx = Vox + ax t
Vfx = 9.4 + (0) (1.96) = 9.4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.