A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives
ID: 1530520 • Letter: A
Question
A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives the magnitude E of the electric field versus radial distance r. The scale of the vertical axis is set by Es = 1.30×108 N/C. Approximately what is the net charge on the shell?
r (cm) (8c23p52) A charged particle is held at the center of a spherical shell. The figure gives the magnitude E of the electric field versus radial distance r. The scale of the vertical axis is set by Es 1.30x108 NC. Approximately what is the net charge on the shell? 5.29E-6 c Submit Answer Incorrect. Tries 5/10 Previous TriesExplanation / Answer
step;1
Given that
the electric field E=1.3*10^8 N/c
distance r=0.5 cm
step;2
now we find the charge
E=9*10^9*q/r^2
1.3*10^8=9*10^9*q/(0.005)^2
charge q=7.2*10^-6 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.