Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Use the worked example above to help you solve this problem. A 0.507 kg block re

ID: 1530576 • Letter: U

Question

Use the worked example above to help you solve this problem. A 0.507 kg block rests on a horizontal, frictionless surface as shown in the figure. The block is pressed back against a spring having a constant of k = 652 N/m, compressing the spring by 10.8 cm to point A. Then the block is released. (a) Find the maximum distance d the block travels up the frictionless incline if theta = 30.0 degree. m (b) How fast is the block going when halfway to its maximum height? m/s A 1.37 kg block is shot horizontally from a spring, as in the example above, and travels 0.458 m up a long a frictionless ramp before coming to rest and sliding back down. If the ramp makes an angle of 45.0 degree with respect to the horizontal, and the spring originally was compressed by 0.18 m, find the spring constant. N/m

Explanation / Answer

a) loss in spring potential energy =gain in gravitational potential energy

0.5*k*x^2 =mgd*sin30

0.5*652*0.108^2 =0.507*9.8*d*sin30

d=1.531 m

b) Half way through let the speed be v

0.507*9.8*d*sin30/2 =0.5*m*v^2

v=2.7386 m/s

Exercise Q

0.5*k*0.18^2 =1.37*9.8*0.458*sin45

k=268.4 N/m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote