can you please answer all the questions which is 006 and 007 ! thanks 006 (part
ID: 1530675 • Letter: C
Question
can you please answer all the questions which is 006 and 007 !thanks
006 (part 1 of 2) 10.0 points A(n) 71 kg block is pushed along the ceiling with a constant applied force of 930 N that acts at an angle of 69° with the horizontal, as in the figure. The block accelerates to the right at 4 m/s2 The acceleration of gravity is 9.8 m/s2. 71 kg 4 m/s2 What is the magnitude of the normal force the ceiling exerts on the block? Answer in units of N. 007 (part 2 of 2) 10.0 points What is the coefficient of kinetic friction u between the block and the ceiling?
Explanation / Answer
Angle with normal = 90-69 = 21 deg.
Normal force due to the force applied = 930 × cos (21) = 868.23 N. (This is the force ceiling exerts on the body)
Force due to gravity = 71 × 9.8 = 695.8 N
Net normal force = 868.23 - 695.8 = 172.43 N
Net force on the body that makes it accelerate = 71 × 4 = 284 N
Frictional force = 284 - 172.43 = 111.57 N
Coefficient of friction = 111.57 / 172.43 = 0.647.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.