A crate rests on the floor. It is pulled at an angle by a force of F = 50 N. The
ID: 1532181 • Letter: A
Question
A crate rests on the floor. It is pulled at an angle by a force of F = 50 N. The crate is moved horizontally a distance d = 4 m across the floor. The force has an upward angle so that the vertical component of the force is Fv = 30 N and the horizontal component is Fh = 40 Nas shown in the figure. (Note: none of the values for the following questions are negative.)
a. What is the work done by the horizontal component?
b. What is the work done by the vertical component?
c. What is the total work done by the 50N force?
Explanation / Answer
a. work done by the horizontal component of the force
= 40 x 4
= 160 J
b. Zero. The definition of work is Force X Distance , there was no vertical movement
c the total work done by the 50 N force
= 160 + 0
= 160 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.