A uniform electric field of 142 V/m runs in the +x direction. A charge of -7 mic
ID: 1532423 • Letter: A
Question
A uniform electric field of 142 V/m runs in the +x direction. A charge of -7 micro-coulombs moves 0.52 meters in the -y direction. What is the charges change in electric potential energy in Joules? A point charge lies at the origin (x = y = 0 m). At the point x = 8 m. y = 8 m, the electric potential produced by the point charge is -2 times 10^4 V What is the charge in micro- coulombs? Include sign. A point charge of +10.6 micro-coulombs lies at the origin (x = y = 0 m). Another charge of +8.1 micro-coulombs lies at x = 0.38 m, y =0.34 m. What is electric potential energy of the charge at x = 0.38 m, y =0.34 m in Joules?Explanation / Answer
here,
4)
electric feild , E is pointing in the +x direction
and
charge moves in y direction
as the moment of charge is perpendicular to the direction of electric feild
then the charge change in electric potential energy is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.