Orbital plane change: A satellite is launched due east from the Kennedy Space Ce
ID: 1532590 • Letter: O
Question
Orbital plane change: A satellite is launched due east from the Kennedy Space Center (latitude 28.60). Following orbit insertion and a circularizing second burn (no plane change), the satellite is in a circular orbit with an altitude of 380 km.
(a) Using two Hohmann transfers, what total v is required to move the satellite from this orbit to a circular geosynchronous orbit at the same inclination?
(b) Now the satellite needs to 0o inclination geostationary orbit. Calculate the v required for this plane change in the geostationary orbit.
(c) What v would have been required to do this at the original LEO circular orbit?
Explanation / Answer
a) total v is required to move the satellite = sqrt(GM/r)
= sqrt(6.67 * 10-11 * 5.972 * 1024/380 * 1000)
= 32376.58 m/s
b) the v required for this plane change = 32376.58 * cos58
= 17157 m/s
c) v would have been required = 32376.58 * cos45
= 22893.7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.