A window has a glass surface of 1600 cm^2 and a thickness of 3.0 mm. A) Find the
ID: 1532746 • Letter: A
Question
A window has a glass surface of 1600 cm^2 and a thickness of 3.0 mm. A) Find the rate of energy transfer by conduction through this pane when the temperature of the inside surface of the glass is 70degree F and the outside temperature is 90degreeF. Assume the thermal conductivity of window glass is 0.8 J/sm degree C. B) find the energy transfer for the same inside temperature and an outside temperature of 0degreeF. Given: sigma = 5.67 times 10-8 W/m^2 middot K^4. A child has a temperature of T = 101degreeF. If her total skin area is 2.00 m^2, find the energy loss per second due to radiation, assuming the emissivity epsilon = 1. (Assume the room temperature is 70degree F.)Explanation / Answer
problem 4;
Given that
thickness l=3*10^-3 m
area A=0.16 m^2
temperature difference =90-70=20 F=-6.7 C
thermal conductivity k=0.8
step;2
now we find the energy loss per sec
the energy loss per sec =0.8*-6.7*0.16/3*10^-3
=-285.9 J/s
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
problem 5
Given that
area A=2 m^2
temperature T=101F=38.3 C
emissivity e=1
step;2
now we find the power
power =1*2*5.67*10^-8*38.3^4
=0.24 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.