A 9 V battery has some internal resistance at room temperature. As a result, it
ID: 1532837 • Letter: A
Question
A 9 V battery has some internal resistance at room temperature. As a result, it can provide, depending upon the load resistance R_L placed between the terminals, a maximum voltage of 9.00 V between its terminals, or a maximum current of 33.0 A. Note that in the ease that it provides high current its temperature increases very quickly so its internal resistance would increase, and this condition would not last for long. (a) Under what condition would it provide maximum voltage? Under what condition would it provide maximum current? (b) What is the internal resistance of the battery, R, at room temperature? What is the emf of the battery, V? (c) What power is dissipated by the internal resistance when the battery provides maximum voltage? (d) What power is dissipated by the internal resistance when the battery provides maximum current?Explanation / Answer
(a)
circuit should be open for maximam voltage.
in open circuir,
I = 0
so, V = 9 V
for maximum current,
load resistance RL= 0
I = V / R
R = 9 / 33 = 0.27 ohm
(b)
internal resistance is
r = RL*[(V/VL) - 1]
VL = load voltage
r = RL*[(9/VL) - 1]
emf of battery is,
V = e - i*r
e = 9 + i*r
(c)
for maximum voltage,
I = 0
so, power P = 0
(d)
for maximum power,
I = 33 A
so, P = I^2*R
P = 33^2*9 / 33
P = 297 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.