Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How much energy is saved by not having to move that amount of paint from rest to

ID: 1533015 • Letter: H

Question

How much energy is saved by not having to move that amount of paint from rest to a cruising speed of 280 m/s? is tossing an orange of mass 0.31 kg into the air. Emil throws the orange straight up and then catches it, throwing and catching it at the same point in space. What is the change in the potential energy of the orange during its trajectory? Ignore air resistance. Emil throws the orange straight up, starting 1.2 m above the ground. He fails to catch it. What is the change in the potential energy of the orange during this fight? A 600 kg piano is on the third floor of an apartment building. Find the gravitational potential energy of this piano, relative to that of the second floor, 4.2 meters below it. Find the gravitational potential energy of the piano relative to the sidewalk outside the building, 8.4 meters below the piano.

Explanation / Answer

m = 0.31 kg, acceleration due to gravity = 9.81 m/s^2, h = 1.2 m

DU = mgh = 0.31*9.81*1.2 -0

DU = 3.65 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote