Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two marbles are launched at t =0 in the experiment illustrated in the figure bel

ID: 1533333 • Letter: T

Question

Two marbles are launched at t=0 in the experiment illustrated in the figure below. Marble 1 is launched horizontally with a speed of 4.08 m/s from a height h=0.910m. Marble 2 is launched from ground level with a speed of 5.77 m/s at an angle =45.0 above the horizontal

Part A

Where would the marbles collide in the absence of gravity? Give the x coordinate of the collision point.

Part B

Where would the marbles collide in the absence of gravity? Give the y coordinate of the collision point.

Part C

Where do the marbles collide given that gravity produces a downward acceleration of g=9.81m/s2? Give the x coordinate.

Part D

Where do the marbles collide given that gravity produces a downward acceleration of g=9.81m/s2? Give the y coordinate.

Express your answers to three significant figures and include appropriate units.

5607638 zontally with a speed of 4.08 m/s from a height h 0.910 m. Marble 2 is launched from ground level with a s

Explanation / Answer


in the absence of gravity the marble 1 travels horizontally

the time taken by the marble2,to reach the height is t


h = u2*t

0.91 = (5.77*sin(45)*t)


t = 0.22 sec

so after 0.22 sec the two marbles will collide


A) hence the required x -coordinate is 4.08*0.22 = 0.8976 m

B) y-coordinate is y = 0.91 m

C) if we consider the gravity,let after t sec the collision takes place

horizontal distance travelled by marble 1 in t sec = horizontal distance travelled by marble 2 in t sec

U1*t = u2*cos(45)*t

vertical distance travelled by marble 1 in t sec + vertical distance travelled by marble 2 in t sec = 0.91

0.5*g*t^2 + u2*sin(45)*t - (0.5*g*t^2) = 0.91

0.91 = 5.77*sin(45)*t

0.91 = 5.77*sin(45)*t

t = 0.223 sec

so x-coordinate is x = u1*t = 4.08*0.223 = 0.909 m

D) y-coordinate is y = u2*sin(45)*t - (0.5*g*t^2)

y = (5.77*sin(45)*0.223) - (0.5*9.8*0.223^2) = 0.666 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote