A remote-controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the c
ID: 1533387 • Letter: A
Question
A remote-controlled car is moving in a vacant parking lot. The velocity of the car as a function of time is given by =[5.00m/s(0.0180m/s3)t2]i^ + [2.00m/s+(0.550m/s2)t]j^
A.What is the magnitude of the velocity of the car at t = 7.90 s ?
B. What is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the velocity of the car at t = 7.90 s ?
C. What is the magnitude of the acceleration of the car at t = 7.90 s ?
D. What is the direction (in degrees counterclockwise from +x-axis) of the acceleration of the car at t = 7.90 s ?
Explanation / Answer
here,
u = ( 5 - 0.018 t^2) i + ( 2 + 0.55 * t) j m/s
a)
at t = 7.9 s
u = ( 5 - 0.018 * 7.9^2) i + ( 2 + 0.55 * 7.9) j m/s
u = ( 3.88 i + 6.35 j) m/s
the magnitiude of velocity , |u| = sqrt(3.88^2 + 6.35^2)
|u| = 7.44 m/s
b)
the direction , theta = arctan(6.35/3.88) = 58.6 degree counterclockwise from +x axis
c)
differentiating the equation of velocity for a
a = ( - 0.036 t) i + ( 0.55 ) j m/s^2
at t = 7.9 s
the magnitude of accelration , a = sqrt(0.036^2 + 0.55^2)
a = 0.55 m/s^2
d)
phi = arctan(0.55/0.036)
phi = 93.7 degree counter clockwise from +x axis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.