Jones set a new record in the standing long jump. During his record setting perf
ID: 1534251 • Letter: J
Question
Jones set a new record in the standing long jump. During his record setting performance he took off with a velocity of 6.73 m/s at an angle of 27o relative to the right horizontal. Assume the jumper’s center of mass height at take-off and landing were the same.
a. What were his horizontal and vertical velocities at take-off?
b. What was his total time in the air?
c. How high above the take-off position did Byron’s center of mass rise?
d. What was the horizontal displacement of the Byron center of mass?
Explanation / Answer
initial velocity U = 6.73 m/s
angle = 27 deg
a) horizontal velocity Ux= 6.73*cos27 = 5.996 m/s
vertical velocity Uy= 6.73* sin27 = 3.055 m/s
b) total time = 2Uy/g = 2*5.996/9.81 = 1.22 s
c) height = Uy^2/2g = 5.996*5.996/2*9.81 = 1.832 m
d) horizontal displacement = Ux*t = 3.055*1.22 = 3.72
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.