An ice block of 1.5 kg at -15 degrees centigrade is put in 60 kg of water at 45
ID: 1534402 • Letter: A
Question
An ice block of 1.5 kg at -15 degrees centigrade is put in 60 kg of water at 45 degrees centigrade. What is the equilibrium temperature?
I understand that the water will lose energy and the ice will absorb that energy to first heat up the ice to 0 degrees and then melt the ice
The energy the water loses = energy the ice absorbs (both to heat up the ice and to melt it)
To warm up the ice from -15 to 0
Q=mass x spesifikk heat for ice x deltaT= 1.5kg x 2050J/kgxK 15 =46125J
Now the ice will start to melt
If I call the final temp T
46125J + heat to melt ice =heat lost from the water
46125J + 1.5kg x 334kJ/kg x K (T-T0) = 60kg x 4184(T-T0)
46125J + 1.5kg x 334kJ/kg x K (T-0) = 60kg x 4184(T-45)
Solve for T should give me the answers. However, i mess when trying to solve this and the answer make no sense. Must I use kelvin instead of degrees centigrade or am I messing up my math?
Explanation / Answer
latent heat of ice L =334 kJ/kg
specific heat of ice = 2.108 kJ/kg.K
specific heat of water = 4.187 kJ/kg.K
Heat lost by water = Heat gain by ice
- 60*4187*(T-45) = (1.5*2108*(0+15)) +(1.5*334*1000) +(1.5*4187*(T-0))
T = 41.77oC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.