Dr. Storr challenged a student to kick a soccerball across a 42, 900.0 mm wide c
ID: 1534478 • Letter: D
Question
Explanation / Answer
step;1
Given that
cannon distance =42.9 m
initial velocity of the ball u=20.3 m/s
angle=39 degree
step;2
now we find the time cannon can travell
the time t=[2*42.9/9.8]^1/2=8.8 sec
step;3
now we find the time of flight of the balls
the time of the flight T=2usin(theta)/g=2*20.3*sin(39)/9.8=2.61 sec
now we find the maximum height does the ball reach
the maximum height Hmax=20.3^2sin^2(39)/2*9.8
=8.33 m
step;4
now we find the velocity at distance 5 m
V^2-(20.3*sin(39))^2=2*9.8*5
v^2=163.2+98=261.2
the velocity V=16.2 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.