A square coil that has 18.5 cm on each side containing 18 loops lies flat on you
ID: 1534692 • Letter: A
Question
A square coil that has 18.5 cm on each side containing 18 loops lies flat on your desk as shown on this page. A uniform magnetic field of magnitude 5.90 × 10-5 T points towards the right of this page. If a 8.50-A clockwise current flows through the coil,
(a) determine the torque on the coil.
(b) which edge of the coil rises up?
square coil that has 18.5 cm on each side containing 18 loops lies flat on your desk as shown on this page. A uniform magnetic field of magnitude 2. A 5.90 x 10 T points towards the right of this page. If a 8.50-A clockwise current flows through the coil, (a) determine the torque on the coil. N.m 3. (b) which edge of the coil rises up? Bottom Right Left Top None of theseExplanation / Answer
Given
squar coil of length l = 18.5 cm, n = 18 loops
magnetic field B = 5.90*10^-5 T, current in theclock-wise is I = 8.50 A
we know that the torque acting on a loop inside a magnetic field is
T = BAnsitheta
= 5.90*10^-5*0.185^2*18 sin90 Nm
= 3.634695*10^-5 Nm
b) as torque acts on the square loop so that the right side of the square will rises up
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.