A ball rolls onto the path of your car as you drive down a quiet neighborhood st
ID: 1534761 • Letter: A
Question
A ball rolls onto the path of your car as you drive down a quiet neighborhood street. To avoid hitting the child that runs to retrieve the ball, you apply your brakes for 1.40 s. The car slows down from that 15.0 m/s to 9.00 m/s. The mass of the car is 1140 kg. During the time the brakes were applied, what was the average force exerted on your car? How far did the car move while braking? The weight of an astronaut plus his space suit on the Moon is only 129 N. How much (in N) do they weigh on Earth? (The acceleration due to gravity on the Moon is 1.67 m/s^2 What is the mass (in kg) on the Moon? what is the mass (in kg) on earth?Explanation / Answer
Acceleration = change in velocity/ time = (15-9)/1.4 = 4.286 m/s2
Force F = 1140(15-9)/1.4= 4885.71 N
Force Direction is opposite to car velocity direction.
b) using v2 - u2 = 2as
2(-4.286) S = -144
S=16.8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.