Two 12.0 cm -diameter electrodes 0.59 cm apart form a parallel-plate capacitor.
ID: 1534938 • Letter: T
Question
Two 12.0 cm -diameter electrodes 0.59 cm apart form a parallel-plate capacitor. The electrodes are attached by metal wires to the terminals of a 13 Vbattery. After the capacitor is fully charged, it is disconnected from the battery (but is not discharged).
a) What is the charge on each electrode right after the battery is disconnected?
b) What is the electric field strength inside the capacitor right after the battery is disconnected?
c) What is the potential difference between the electrodes right after the battery is disconnected?
Explanation / Answer
I am assuming the plates of the capacitor are circular disks
= 8.854 x 10^-12 Farad per meter
C = A/d , where = 8.854 x 10^-12, A = *6^2 = 36 = 113.1 cm^2
and d = 0.59 cm
C = 16.97 pF where p is 10^-12
a) Q = CV = 220.6 pC
b) E = V/d = 13/0.59cm = 2203.4 V/m
c) 13 Volts
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.