Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A simple 2.0 m in length, is released with a push when the support string is at

ID: 1535379 • Letter: A

Question

A simple 2.0 m in length, is released with a push when the support string is at an angle of 25 degree from the vertical. If the initial speed of the suspended mass is 12 m/s when at the release point, what is its speed at the bottom of the swing? (Use the mechanical energy conservation law to solve the problem) A speed boat requires 80 kW to move at a constant speed of 15 m/s. What is the resistive force of the water at this speed? A projectile is launched with an initial speed of 30.0 m/s at an angle of 30.0 degree above the horizontal. The projective lands on a hillside 2.0 s later. Neglect air friction. What is the projectile's velocity at the highest point of its trajectory? What is the straight-line distance from where the projectile was launched to where a hits its target? (Note that the hill may slope up or down from the launch point.) In the figure, m_1 = 9.00 kg and m_2 = 500 kg. The coefficient of kinetic friction is 0.30. If the system is set in motion with mi moving downward, what will be the acceleration of the system? What is the magnitude of the string tension? A sports car dealer claims that his product will accelerate at a constant rate from rest to a speed of 108 km/hr in 8.00 s. Find the sports car acceleration. the distance the sports car will travel during the 8.00 s, acceleration period. A ball is rolled off a table with an initial speed of 0.92 m/s. The height of the table is 44 cm. With what speed will the ball hit the floor? A 20 kg traffic light hangs midway on a cable between two poles 40 m apart. lf the sag in the cable is 0.40 m, what is the tension in each side of the cable?

Explanation / Answer

Q.4 Let's develop equations of force for both the masses, let a = acceleration of system, T = Tension in rope

5(a) = 5 (9.8) - T

9(a) = T - 0.3 (9) (9.8)

solving both equations , we get

5 (a) = 5 (9.8) - [ 9a + 26.46]

14 a= 22.54

a( accleeration) = 1.61 m/s^2

T = 5 ( 9.8 - 1.61) = 40.95 N apprx-

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote