The figure below shows the light intensity on a screen behind a double slit expe
ID: 1535724 • Letter: T
Question
The figure below shows the light intensity on a screen behind a double slit experiment. The "tallest" peak in the figure corresponds to the m= 0 maximum. The next peak, to the right or left, will be an m = 1 maximum. The distance shown in the figure below and labeled as y is 2.2 cm. The slit spacing is 0.20 mm and the wavelength of the light is 690 nm. What is the value of m for the right-most peak (maximum)? 2 What is the distance between the central maximum and the right-most peak that corresponds to the m that you got for part (a)? Please give this distance in meters ____ m What is the distance from the slits to the screen? Please give this distance in meters. _____ mExplanation / Answer
a) m = 2
b) y = (2.2*10^-2)/2 = 1.1*10^-2 = 0.011 m
c) distance from central maximum to second bright fringe
y = m*lamda*L/d
0.011 = 2*690*10^-9*L/(0.2*10^-3)
L = 1.59 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.