A 3 kg block is sliding across a horizontal surface. The initial speed of the bl
ID: 1535812 • Letter: A
Question
A 3 kg block is sliding across a horizontal surface. The initial speed of the block is 4 m/s, but because of friction the block’s speed will decrease at a constant rate (i.e., constant acceleration) until the block finally comes to a stop after sliding 8 m. What is the average power (in W) supplied by friction as the block slows to a stop?
A 3 kg block is sliding across a horizontal surface. The initial speed of the block is 4 m/s, but because of friction the block’s speed will decrease at a constant rate (i.e., constant acceleration) until the block finally comes to a stop after sliding 8 m. What is the average power (in W) supplied by friction as the block slows to a stop?
Explanation / Answer
apply equation of motion,
v^2 - u^2 = 2*a*s
0 - 4^2 = 2*a*8
a = -1 m/s^2
let time taken by block to stop,
Vf - Vi = a*t
0 - 4 = -1*t
t = 4 sec
now ppower is given by
Power = KE / time
P = 0.5*m*v2 / t
P = 0.5*3*42 / 4
P = 6 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.