a) how long did it take the ball to fall the first 10 cm? What was the average v
ID: 1535835 • Letter: A
Question
a) how long did it take the ball to fall the first 10 cm? What was the average velocity for the period?
b) How fast were the balls traveling when they reached the 10 cm mark? What was their acceleration then?
c)About how fast was the light flashing (flashes per second)
The multiflash photograph in the accompanying figure shows two balls falling from rest. The vertical rulers are marked in centimeters. Use the equation s 49ot (the freefall equation for s in centimeters and tin seconds) to answer the following questions It takes sec for the balls to fall the first 10 cm. (Type an integer or a simplified fraction.) 10 cm (5 flashes) 40 cm (9 flashes 90 cm (13 flashes 60 cm (17 flashes)Explanation / Answer
displacement, s=490*t^2
velocity, v=ds/dt
v=490*2*t
v=980*t m/sec
and
acceleration, a=dv/dt
a=980 m/sec^2
a)
s=490*t^2
10=490*t^2
===> t=0.143 sec
if t1=0.143 sec
==> s1=490*0.143^2
s1=10.02cm
if t2=0 sec,
====> s2=0
v_avg=s1-s2/t1-t2
=(10.02-0)/(0.143-0)
=70.07 cm/sec
b)
v=980*t
v=980*0.143
v=140.14 cm/sec
and
acceleration, a=980 cm/sec^2
c)
flash rate = total no flashes/time taken
=17/0.143
=118.88 flashes/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.