When equal amounts of matter and antimatter collide, energy is released accordin
ID: 1535948 • Letter: W
Question
When equal amounts of matter and antimatter collide, energy is released according to Einstein's famous E = mc^2 equation, where m is the sum of the matter antimatter masses and c = 3 times 10^8 m/s is the speed of light. Suppose 1 g of antimatter collides with 1 g of matter and all of that mass energy is delivered to a 1000 kg car as kinetic energy. The startled driver immediately slams on the breaks and the car eventually skids to a halt, with a coefficient of friction between tires and road of mu_k = 3/4. How far does the car travel before coming to rest? (Use g = 10 m/s^2 as needed) The circumference of Earth is 4 times 10^7 m. How many times around Earth does the driver travel?Explanation / Answer
MTotal = Mmatter + Mantimatter = 0.001+0.001 = 0.002kg
E= MTotal*c2 = 0.002*(3*10^8)^2 = 1.8*10^14 J
KE of car = E
KEcar = 1.8*10^14 J
By Newton’s 2nd law,
KEcar = Efriction = µk*mg*d
d= KEcar /(Efriction*µk*mg) = (1.8*10^14)/(0.75*1000*10) = 2.4*10^10 m
No of rounds = d/circumference = (2.4*10^10)/(4*10^7) = 600
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.