When equal amounts of matter and antimatter collide, energy is released accordin
ID: 1535961 • Letter: W
Question
When equal amounts of matter and antimatter collide, energy is released according to Einstein's famous E = mc^2 equation, where m is the sum of the matter antimatter masses and c = 3 times 10^8 m/s is the speed of light. Suppose 1 g of antimatter collides with 1 g of matter and all of that mass energy is delivered to a 1000 kg car as kinetic energy. The startled driver immediately slams on the breaks and the car eventually skids to a halt, with a coefficient of friction between tires and road of mu_k = 3/4. How far does the car travel before coming to rest? (Use g = 10 m/s^2 as needed) The circumference of Earth is 4 times 10^7 m. How many times around Earth does the driver travel?Explanation / Answer
let m = 1 + 1 = 2 grams = 0.002 kg
M = 1000 kg
let u is the speed of the car when the matter is converted into energy
apply, (1/2)*M*u^2 = m*c^2
u = sqrt(2*m*c^2/M)
= sqrt(2*0.002*(3*10^8)^2/1000)
= 6*10^5 m/s
acceleration of the car when breaks are applied, a = -g*mue_k
= -10*(3/4)
= -7.5 m/s^2
let d is the distance travelled before coming to rest.
use, v^2 - u^2 = 2*a*d
==> d = (v^2 - u^2)/(2*a)
= (0^2 - (6*10^5)^2/(2*(-7.5))
= 2.4*10^10 m <<<<<<<<<<<---------------Answer
no of revolutions made around the earth, N = d/circumference of the earth
= 2.4*10^10/(4*10^7)
= 600 <<<<<<<<<<<---------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.