An 1.2 m3 rigid tank contains nitrogen gas at 200 kPa and 350 k Now heat is tran
ID: 1536042 • Letter: A
Question
An 1.2 m3 rigid tank contains nitrogen gas at 200 kPa and 350 k Now heat is transferred to the nitrogen in the tank and the pressure of nitrogen rises to 900 kPa. The work done during this process is 0 kJ 1080 kJ 840 kJ 156 kJ 240 kJ A cylinder contains 2 kg of steam at 200 kPa and 200 C. Now steam is compressed at constant pressure until its temperature rises to 250 C. The work done during this compression process is W = m * w W_b = integral_1^2 PdV W_b = P Delta V Isobaric W_b = P_2 V_2 - P_1 V_1/1 - n W_b = P_1 V_1 In V_1/V_1 = m RT In V_2/V_1 IsothermalExplanation / Answer
Given
nitrogen gas initially v1 = 1.2 m^3 , P1 = 200 kPa, T1 = 350 k
form ideal gas equation PV = nRT ==> n = PV/RT
n = 200*10^3*1.2/(8.314*350)
n = 82.5
now heat has been supplied and the pressure changed to P2 = 900 kPa
work done W = 2.303*nRTln(p1/P2)
W = 2.303*82.5*8.414*350*ln(200/900)
W = 841 kJ ---------------->>> answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.