The power rating of a resistor is the maximum power it can safely dissipate with
ID: 1536060 • Letter: T
Question
The power rating of a resistor is the maximum power it can safely dissipate without being damaged by overheating.
If the power rating of a certain 17 k resistor is 5.6 W , what is the maximum current it can carry without damage?
Express your answer using two significant figures.
What is the greatest allowable potential difference across the terminals of the resistor in part A?
Express your answer using two significant figures
If a 9.8 k resistor is to be connected across a 120 V potential difference, what power rating is required for that resistor?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
A)
P = i^2*R
i = sqrt[P/R]
i = sqrt[5.6 / 17 x 10^3]
i = 0.018 amp
i = 18 mA
B)
P = E^2/R
E = sqrt[P*R]
E = sqrt[5.6 x 17 x 10^3]
E = 308.54 V
C)
P = E^2/R
P = 120^2 / (9.8 x 10^3)
P = 1.47 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.