To model a spacecraft, a toy rocket engine is securely fastened to a large puck,
ID: 1536258 • Letter: T
Question
To model a spacecraft, a toy rocket engine is securely fastened to a large puck, which can glide with negligible friction over a horizontal surface, taken as the xy plane. The 2.00 kg puck has a velocity of 3.00 i m/s at one instant. Eight seconds later, its velocity is to be 7.00 i + 14.0 j) m/s. Assuming the rocket engine exerts a constant total horizontal force, find the components of the force. Your response differs from the correct answer by more than 10 percentage. Double check your calculations, i + Your response differs from the correct answer by more than 100 percentage. j. Find its magnitude.Explanation / Answer
a )
the velocity is given
7 i + 14 j and 3 i m/sec
t = 8 sec
the acceleration is a = dv / dt
a = ( 7 i + 14 j ) - 3 i / 8
a = 11 i + 14 j / 8
a = ( 1.375 i + 1.75 j ) m/sec2
and force we have F = m a
m = 2 kg given
F = 2 X ( 1.375 i + 1.75 j )
F = ( 2.75 i + 3.5 j ) N
b )
the magnitude is | F | = ( 2.752 + 3.52 )1/2
| F | = 4.4511 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.