Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Unless otherwise stated, all objects are located near the Earth\'s surface, wher

ID: 1536772 • Letter: U

Question

Unless otherwise stated, all objects are located near the Earth's surface, where g = 9.80 m/s2.
In the ideal setup shown in the figure (Figure 1) , m1 = 3.3 kg and m2 = 2.4 kg .

Part A

What is the magnitude of the accelerations of the masses?

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 7 attempts remaining

Part B

What are the directions of the accelerations of the masses?

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part C

What is the tension in the string?

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Provide FeedbackContinue

Figure 1 of 1

Unless otherwise stated, all objects are located near the Earth's surface, where g = 9.80 m/s2.
In the ideal setup shown in the figure (Figure 1) , m1 = 3.3 kg and m2 = 2.4 kg .

Part A

What is the magnitude of the accelerations of the masses?

Express your answer using two significant figures.

a =   m/s2  

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again; 7 attempts remaining

Part B

What are the directions of the accelerations of the masses?

What are the directions of the accelerations of the masses? both up m1 down and m2 up m1 up and m2 down both down

SubmitMy AnswersGive Up

Correct

Part C

What is the tension in the string?

Express your answer using two significant figures.

T =   N  

SubmitMy AnswersGive Up

Provide FeedbackContinue

Figure 1 of 1

37 m2.

Explanation / Answer

here,

m1 = 3.3 kg

m2 = 2.4 kg

a)

the magnitude of accelration of masses, a = net force/effective mass

a = ( m2 * g - m1 * g * sin(theta)) /( m1 + m2)

a = ( 2.4 * 9.8 - 3.3 * 9.8 * sin(37)) /( 2.4 + 3.3)

a = 0.71 m/s^2

the magnitude of accelration is 0.71 m/s^2

b)

direction of masses is m1 up and m2 down

c)

let the tension in the string be t

for m2

m2 * g - t = m2 * a

t = 2.4 * ( 9.8 + 0.71)

t = 25.2 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote