Two 13 cm-long thin glass rods uniformly charged to +14nC are placed side by sid
ID: 1536900 • Letter: T
Question
Two 13 cm-long thin glass rods uniformly charged to +14nC are placed side by side, 4.0 cm apart. What are the electric field strengths E_1, E2_, and E_3 at distances 1.0 cm, 2.0 cm, and 3.0 cm to the right of the rod on the left, along the line connecting the midpoints of the two rods? Specify the electric field strength E_1. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Specify the electric field strength E_2. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Specify the electric field strength E_3. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
At 1 cm mark :
aleft = distance of left plate = 0.01 m
aright = distance of right plate = 0.03 m
Eleft = electric field by left plate = 2kQ/(aleft sqrt(L2 + 4aleft2))
Eleft = 2 (9 x 109) (14 x 10-9)/((0.01) sqrt((0.13)2 + 4(0.01)2)) = 1.95 x 105 to right
Eright = electric field by right plate = 2kQ/(aright sqrt(L2 + 4aright2))
Eright = 2 (9 x 109) (14 x 10-9)/((0.03) sqrt((0.13)2 + 4(0.03)2)) = 5.87 x 104 to left
Net electric field is given as
E1 = Eleft - Eright = (1.95 x 105) - (5.87 x 104) = 1.36 x 105 N/C
At 2 cm mark :
aleft = distance of left plate = 0.02 m
aright = distance of right plate = 0.02 m
Eleft = electric field by left plate = 2kQ/(aleft sqrt(L2 + 4aleft2))
Eleft = 2 (9 x 109) (14 x 10-9)/((0.02) sqrt((0.13)2 + 4(0.02)2)) = 9.3 x 104 to right
Eright = electric field by right plate = 2kQ/(aright sqrt(L2 + 4aright2))
Eright = 2 (9 x 109) (14 x 10-9)/((0.02) sqrt((0.13)2 + 4(0.02)2)) = 9.3 x 104 to left
Net electric field is given as
E2 = Eleft - Eright = (9.3 x 104) - (9.3 x 104) = 0 N/C
at 3 cm mark :
aleft = distance of left plate = 0.03 m
aright = distance of right plate = 0.01 m
Eleft = electric field by left plate = 2kQ/(aleft sqrt(L2 + 4aleft2))
Eleft = 2 (9 x 109) (14 x 10-9)/((0.03) sqrt((0.13)2 + 4(0.03)2)) = 5.87 x 104 to left
Eright = electric field by right plate = 2kQ/(aright sqrt(L2 + 4aright2))
Eright = 2 (9 x 109) (14 x 10-9)/((0.01) sqrt((0.13)2 + 4(0.01)2)) = 1.95 x 105 to left
Net electric field is given as
E1 = Eleft - Eright = (- 1.95 x 105) + (5.87 x 104) = - 1.36 x 105 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.