A deuteron particle (the nucleus of an isotope of hydrogen consisting of one pro
ID: 1537244 • Letter: A
Question
A deuteron particle (the nucleus of an isotope of hydrogen consisting of one proton and one neutron and having a mass of 3.34×1027 kg ) moving horizontally enters a uniform, vertical, 0.520 T magnetic field and follows a circular arc of radius 58.0 cm .
Part A
How fast was this deuteron moving just before it entered the magnetic field ?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
How fast was this deuteron moving just after it came out of the field?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
What would be the radius of the arc followed by a proton that entered the field with the same velocity as the deuteron?
R= cm
v1= m/sExplanation / Answer
m = 3.34*10^-27 kg , B = 0.52 T, r = 58 cm
deuteron charge q = 1.6*10^-19 C
Part A: centripetal force = magnetic force
mv^2/r = qvB
3.34*10^-27*v/0.58 = 1.6*10^-19*0.52
v1 = 1.44*10^7 m/s
Part B: V2 = 1.44*10^7 m/s
Part C:
proton mass m = 1.67*10^-27kg
mv^2/R = qvB
1.67*10^-27*1.44*10^7/R = 1.6*10^-19*0.52
R = 28.9 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.