Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform electric field of magnitude 600N/C passes through a circular disk of r

ID: 1537402 • Letter: A

Question

A uniform electric field of magnitude 600N/C passes through a circular disk of radius 12cm. Find the electric flux if its face is (a) perpendicular to the field line, (b) at 30 degree to the field line, and (c) parallel to the field line. A uniform electric field E is parallel to the axis of a hollow hemisphere of radius r. (a) What is the electric flux through the hemispherical surface? (b) What is die result if E is perpendicular to the axis? A spherical shell of radius 30cm has a surface charge density (Ondm1. Find the electric field at a point (a) just outside the surface, (b) in the interior, and (c) at a distance 50cm from the center. A solid sphere of radius 20cm carries a total charge 68 mu C uniformly distributed over its volume. Find the electric field (a) at a point just outside the sphere, and (b) at an interior point 10cm from the center. Two concentric thin spherical shells of radius R_1 and R_2 with R_1 R_2, R_2 R_1 and R_1 > r. A solid sphere of radius a carries a uniform charge distribution over its volume. The total charge is Q. Use Gauss law to find the electric field at a point a distance r from the center in the two cases r > a and r r > R_1 and R_1 > r. From a solid sphere of radius a with a uniform charge density rho, a spherical volume of radius a/2 is removed as shown Find the magnitude and direction of the electric field at the center of the original sphere. The electron cloud in a hydrogen atom corresponds to a spherically symmetric charge distribution with volume charge density rho =rho n^e^2x/s where r is the distance from the center Find the electric field as a function of r.

Explanation / Answer


E = 600 N/C , r = 12 cm

electric flux phi = E.A = EA cos(theta)

(a) phi = 600*3.14*0.12^2*cos(90-90)

phi = 27.13 N.m^2/C

(b) phi = 600*3.14*0.12^2*cos(90-30)

phi = 13.56 N.m^2/C

(c) phi = 600*3.14*0.12^2*cos(90-0)

phi =0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote