A baseball player (during a pitching motion) exerts an average horizontal force
ID: 1539102 • Letter: A
Question
A baseball player (during a pitching motion) exerts an average horizontal force of 118N against the 0.15kg baseball while moving it through a horizontal displacement of 4m before releasing it. If the baseball’s velocity at the start of pitching was zero, how fast was the ball moving at the instant of release? A baseball player (during a pitching motion) exerts an average horizontal force of 118N against the 0.15kg baseball while moving it through a horizontal displacement of 4m before releasing it. If the baseball’s velocity at the start of pitching was zero, how fast was the ball moving at the instant of release?Explanation / Answer
force = mass * acceleration
118 = 0.15 * acceleration
acceleration = 786.67 m/s^2
by third equation of motion
v^2 = u^2 + 2as
v^2 = 0 + 2 * 786.67 * 4
v = 79.33 m/s
velocity of ball = 79.33 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.