The distance between the objective and eyepiece lenses in a microscope is 24 cm
ID: 1539251 • Letter: T
Question
The distance between the objective and eyepiece lenses in a microscope is 24 cm . The objective lens has a focal length of 4.0 mm
What eyepiece focal length will give the microscope an overall angular magnification of 300?
Problem 19.23 Enhanced with Feedback The distance between the objective and eyepiece lenses in a microscope is 24 cm The objective lens has a focal length of 4.0 mm You may want to review ages 609-610) Part A What eyepiece focal length will give the microscope an overall angular magnification of 300? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units 5 cm Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again; 9 attempts remaining You may have used a distance between lenses instead of a tube length in the formula of total angular magnification. Note that the tube length approxiExplanation / Answer
Given that
d = 24 cm
Me = 300
fo = 4.0 mm
Me = 25/fe
fe = 25/Me
fe = 25/300
fe = 0.0833 m
fe = 8.33 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.