A wire of length 0.35 m is conducting a current of I = 8.7 A in the +x direction
ID: 1539309 • Letter: A
Question
A wire of length 0.35 m is conducting a current of I = 8.7 A in the +x direction through a B = 5.0-T uniform magnetic field that is directed parallel to the wire in the -x direction. What are the magnitude and direction of the magnetic force on the wire? +x -x +y -y +z -z none of the above The magnetic field changes, so that now the force on the wire is F = 6.0 N in the +y direction. What are the magnitude and direction of the magnetic field now? (Assume that the magnetic field B is perpendicular to I.) +x -x +y -y +z -zExplanation / Answer
given: 0.35m=l
I=8.7A
B=5.0T
angle=90deg
magnitude and direction of the magnetic force
F=BIL sin(angle)
F=5*8.7*0.35*sin(90)=15.22N
direction left
________________________________________
force = ILx^ X B
6 y^/IL = x^ X B
now from here direction of B is (-Z). for magnitude value of currrent and wire length is required.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.