The figure below shows a wooden cylinder with mass m = 0.225 kg and length L = 0
ID: 1539568 • Letter: T
Question
The figure below shows a wooden cylinder with mass m = 0.225 kg and length L = 0.800 m, with N = 30.0 turns of wire wrapped around it longitudinally, so that the plane of the wire coil contains the long central axis of the cylinder. The cylinder is released on a plane inclined at an angle 0 to the horizontal, with the plane of the coil parallel to the incline plane. If there is a vertical uniform magnetic field of magnitude 0.400 T, what is the least current i through the coil that keeps the cylinder from rolling down the plane?Explanation / Answer
In this torque due to gravity is balanced by the magnetic torque
magnetic torque =Bsin
=NidLBsin
torque due to gravity =rFsin
=dmgsin/2
NidLBsin =dmgsin/2
i =mg/2NLB
i =0.225*9.8/2*30*0.8*0.4
i=0.115 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.