Find the magnitude and direction of the net electric field at point A. The two p
ID: 1539968 • Letter: F
Question
Find the magnitude and direction of the net electric field at point A. The two particles in the diagram each have a charge of +6.6 mu C. The distance separating the charges is 3.0 cm. The distance between point A and B is 2.0 cm. magnitude How do we combine electric fields due to different charges at a particular observation point? What is the magnitude and direction of the field at location A, due to each charge? N/C direction Can you determine the direction of the net field from the direction of the fields due to each charge and the symmetry of the situation? counterclockwise from the +x axisExplanation / Answer
E = K q/ r2
r = ( 1.52 + 22 )1/2
r = 2.5 cm = 0.025 m
E = 9 X 109 X 6.6 X 10-6 / 0.0252
E = 9.5 X 107 N/C
Enet = 2 X E X ( 2 / 2.5 )
Enet = 2 X 9.5 X 107 X 0.8
Enet = 1.52 X 108 N/C
the net electric field at A is Enet = 1.52 X 108 N/C in downward Y - direction.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.