A car starts from rest, and begins accelerating at a constant rate a 1 . It acce
ID: 1540099 • Letter: A
Question
A car starts from rest, and begins accelerating at a constant rate a1. It accelerates at this rate for a distance of 78.2 m from its starting point and then immediately begins to decelerate at a different constant rate a2eventually coming to rest again after traveling an additional distance of 46.4 m from where it began decelerating. The entire trip from start to finish (starting and ending at rest) lasts for a duration of 19.3 s.
a) What is the duration of the first part of the trip (the acceleration phase)? __________s
b) What is the duration of the second part of the trip (the deceleration phase)? __________s
c) What is the car's average speed over the course of the entire trip? ____________m/s
d) What is the magnitude of the initial rate of acceleration, a1? ________m/s2
e) What is the magnitude of the subsequent rate of deceleration, a2? ________m/s2
Explanation / Answer
plot of velocity-time graph is a triangle with height=maximum velocity achieved and base =total time duration
as distance travelled=area under velocity-time plot
==>78.2+46.4=0.5*maximum velocity*19.3
==>maximum velocity=(78.2+46.4)/(0.5*19.3)=12.912 m/s
part a:
for the first part:
initial speed=0
final speed=12.912 m/s
distance=78.2 m
then acceleration=(final speed^2-initial speed^2)/(2*distance)
=12.912^2/(2*78.2)
=1.066 m/s^2
time taken=(final speed-initial speed)/acceleration
=12.912/1.066=12.133 seconds
part b:
time taken for second phase=19.3-12.133=7.187 seconds
part c:
average speed=total distance/total time
=(78.2+46.4)/19.3
=6.456 m/s
part d:
as derived in part a, initial accleration=1.066 m/s^2
part e:
second deceleration=(final speed-initial speed)/time
=(0-12.912)/7.187
=-1.7966 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.