75. (a) How long would it take a 1.50 × 105 -kg airplane with engines that produ
ID: 1540482 • Letter: 7
Question
75. (a) How long would it take a 1.50 × 105 -kg airplane with engines that produce 100 MW of power to reach a speed of 250 m/s and an altitude of 12.0 km if air resistance were negligible? (b) If it actually takes 900 s, what is the power? (c) Given this power, what is the average force of air resistance if the airplane takes 1200 s? (Hint: You must find the distance the plane travels in 1200 s assuming constant acceleration.)
>>Assume a straight trajectory, parallel to the coordinate axis.
Explanation / Answer
given :
M = 1.50*10^5 kg
power = 100MW = 10^8W
v=250 m/s
d = 1 km = 12000m
t = 900 s
a) power = energy/time
time = energy/power
= 1/2*mv^2 /power
= 0.5*1.50*10^5*250*250 /10^8
=46.875 s
b) power = energy/time
power = 1/2*mv^2 / t
= 0.5*1.50*10^5*250*250 /900
=5.2*10^6 w
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.