Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A conducting rod of length L = 0.085 m is lying on a rectangular wire as shown i

ID: 1540646 • Letter: A

Question

A conducting rod of length L = 0.085 m is lying on a rectangular wire as shown in the figure. A constant magnetic field with magnitude B = 0.65 T pointing into the paper is in the region. The rod is pulled to the right by an external force, and moves with constant speed v = 0.11 m/s. The resistance in the wire is R = 65 ohm. Randomized Variables L = 0.085 m B = 0.65 T v = 0.11 m/s R = 65ohm Part (a) Express the magnitude of the magnetic flux going through the loop, Phi, in terms of B, a and L. Part (b) Express the change in the magnetic flux, delta Phi, in terms of By L, v and delta t. Part (c) Express the magnitude of the average emf induced in the loop, epsilon, in terms of B, L, v. Part (d) Calculate the emf, in volts. Part (e) Express the current induced in the loop, I, in terms of epsilon and R. Part (f) Calculate the value of I, in amperes. Part (g) What is the direction of the current?

Explanation / Answer

a) magnetic flux going through the loop = A*B

= L*a*B

b) change in magnetic flux = B*L*dx

= B*L*v*delta_t

c) Average induced emf = change in megnatic flux/time taken

= B*v*L

d) emf = B*v*L

= 0.65*0.11*0.085

= 6.08*10^-3 Volts

e) I = emf/R


f) I = 6.08*10^-3/65

= 9.35*10^-5 A

g) counterclockwise

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote