e l httpslledugenwileyplus.com/edugen/student/mainfruni Halliday, Fundamentals o
ID: 1541179 • Letter: E
Question
e l httpslledugenwileyplus.com/edugen/student/mainfruni Halliday, Fundamentals of physics, 10e introductory physics (Pmms 130a, 1304, 13 ORION Chapter 05, Problem 064 Your answer is partially correct. Try again. The foure shows a box of mass m. 1.1 kg on a frictionless plane incined at angle e 29. sconnected a crrd nedgtie masstoaboe mass 28 koon frictionless and massless. (a) If the magnitude of the horizontal force f is 2.6 r, what is the tension in the connecting cord (b) what isthelaonst value the magnitude of F may have thout the connecting cord (a) Number "umbei unit (b) of s usedExplanation / Answer
m1 = 2.8 kg ; m2 = 1.1 kg ; theta = 29 deg
a)F = 2.6 N
Let T be the tension in the cord.
Sum of forces in X direction:
T + F = m1a (1)
In y direction:
m2g sin(theta) - T = m2a (1)
(1) + (2) will give us:
m2g sin(theta) + F = m1a + m2a
a = [m2g sin(theta) + F]/(m1 + m2)
a = [1.1 x 9.8 x sin29 + 2]/(1.1 + 2.8 ) = 1.85 m/s^2
putting in (1)
T + 2.6 = 2.8 x 1.85 => T = 2.58 N
Hence, T = 2.58 N
b)m2g sin(theta) - T = m2a
m2g sin(theta) - 0 = m2a
a = g sin(theta) = 9.8 x sin29 = 4.75 m/s^2
F = m1a
F = 2.8 x 4.75 = 13.3 N
Hence, F = 13.3 N
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.