Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A force F =(8.1 i ^ +9.0 j ^ +10.4 k ^ )kN acts on a small object of mass 95 g.

ID: 1541472 • Letter: A

Question

A force F=(8.1i^+9.0j^+10.4k^)kN acts on a small object of mass 95 g.

Part A

If the displacement of the object is d=(5.2i^+4.8j^)m, find the work done by the force.

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

What is the angle between F and d ?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

A force F=(8.1i^+9.0j^+10.4k^)kN acts on a small object of mass 95 g.

Part A

If the displacement of the object is d=(5.2i^+4.8j^)m, find the work done by the force.

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

W=

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

What is the angle between F and d ?

Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.

=

Explanation / Answer

From the given data:
W = F • d
W = (8.1i^+9.0j^+10.4k^)*10^3 • (5.2i^+4.8j^)
W = 85320 Joules
|F| = 1000(8.1² + 9² + 10.4²) = 15961 N

|d| = (5.2² + 4.8² + 0²) = 7.0767

cos = W/(|F||d|)

cos = 85320 /(15961 *7.0767 ) = 0.75537

= 40.94°

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote