all please A 10-kg box sitting on a horizontal surface is pulled by a 5.0 N fric
ID: 1541595 • Letter: A
Question
all please
Explanation / Answer
1) acceleration = net force/mass
=> 5-3 /10
= 0.2 m/s2 ( option A)
2) let friction force be x
acceleration = net force/mass
0.50 = (5-x)/4
x = 3 N which is option (B)
3)
using equation of motion to find acceleration
v2- u2 = 2*a*S
2500 - 0 = 2 * (a ) * (90/100)
1388.88 m/s2
force = m*a = 1388.88*3
= 4166.6 N
= 4.17 x 10^3 option (A)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.