The Great Sandini is a 60 circus performer who is short from a cannon (actually
ID: 1541700 • Letter: T
Question
Explanation / Answer
m= mass = 60 kg
k= force constant = 1400 N/m
F= applied force = 4200 N
f = friction force = 30 N
barrel length = L= 3m
A) V= speed = ?
h= height = 1.1 m
let x be the distance by which spring get compressed.
from F= kx
x = F/ k = 4200 / 1400 = 3m ( which is equal to L ,the entire barrel length)
Since he shot out so,
kinetic energy +gravitational potential energy = elastic energy of the spring - the energy lost due to friction ( = force(f)*distance (L))
K.E + P.E(gravity) = P.E(spring) - E(friction)
(1/2)* mV2 + mgh = (1/2)* k*x2 - f*L
(1/2)*60*V2 + 60*9.8*1.1 = (1/2)*1400*32 - 30*3
V= 13.61 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.