5. Three carts of masses m 1 = 4.50 kg, m 2 = 7.50 kg, and m 3 = 3.00 kg move on
ID: 1541728 • Letter: 5
Question
5. Three carts of masses m1 = 4.50 kg, m2 = 7.50 kg, and m3 = 3.00 kg move on a frictionless, horizontal track with speeds of v1 = 6.50 m/s to the right, v2 = 3.00 m/s to the right, and v3 = 5.00 m/s to the left, as shown below. Velcro couplers make the carts stick together after colliding.
(a) Find the final velocity of the train of three carts.
magnitude
= .... m/s
direction
-right or left
(b) Does your answer require that all the carts collide and stick together at the same moment? Yes, or No
What if they collide in a different order?
magnitude
= .... m/s
direction
-right or left
t's 1)1 U1 Mig m, mlExplanation / Answer
(a)
initial momentum Pi = m1*v1 + m2*v2 + m3*v3
Pi = (4.5*6.5) + (7.5*3) - (3*5)
Pi = 36.75 kg m/s
after coupling
final moentum Pf = (m1+5m2_m3)*V
from moemntum conservation
Pf = pi
(4.5+7.5+3)*v = 36.75
v = 2.45 m/s
direction right
==========================
(b)
NO
(c)
If m1 stick to m2
(m1*v1) + (m2*v2) = (m1+m2)*v12
(4.5*6.5) + (7.5*3) = (4.5+7.5)*v12
v12 = 4.3125 m/s
m3 sticks to m1&m2
(m1+m2)*v12 - (m3*v3) = (m1+m2+m3)*v
((4.5+7.5)*4.3125 ) - (3*5) = (4.5+7.5+3)*v
v = 2.45 m/s
If m1 stick to m2
(m3*v1) + (m2*v2) = (m3+m2)*v12
-(3*5) + (7.5*3) = (3+7.5)*v23
v23 = 0.714 m/s
m1 sticks to m3&m2
(m3+m2)*v12 + (m1*v1) = (m1+m2+m3)*v
((3+7.5)*0.714 ) + (4.5*6.5) = (4.5+7.5+3)*v
v = 2.45 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.