Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A laboratory electromagnet produces a magnetic field of magnitude 1.60 T. A prot

ID: 1542276 • Letter: A

Question

A laboratory electromagnet produces a magnetic field of magnitude 1.60 T. A proton moves through this field with a speed of 6.60 times 10^6 m/s. Find the magnitude of the maximum magnetic force that could be exerted on the proton. N What is the magnitude of the maximum acceleration of the proton? m/s^2 Would the field exert the same magnetic force on an electron moving through the field with the same speed? Yes No Explain. This answer has not been graded yet. Would the electron experience the same acceleration? Yes No Explain.

Explanation / Answer


B = 1.6 T , v = 6.6*10^6 m/s

charge of proton q = 1.6*10^-19 C

(a) F = qvB

F = 1.6*10^-19*6.6*10^6*1.6

F = 1.7*10^-12 N

(b) From Newton second law

F = ma

mass of proton m= 1.67*10^-27 kg

1.7*10^-12 = 1.67*10^-27*a

a = 1.02*10^15 m/s^2

(c) Yes

charge of electron is equal to charge of proton, so they experience same force

(d) No

mass of electron is different from mass of proton

mass of electron m = 9.1*10^-31 kg

F = ma

1.7*10^-12 = 9.1*10^-31*a

a = 1.87*10^18 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote