A hydrogen molecule (diameter 1.79 × 10-8 cm), traveling at the rms speed, escap
ID: 1543290 • Letter: A
Question
A hydrogen molecule (diameter 1.79 × 10-8 cm), traveling at the rms speed, escapes from a 4090 K furnace into a chamber containing cold argon atoms (diameter 3.12 × 10-8 cm) at a density of 3.11 × 1019 atoms/cm3(a) What is the speed of the hydrogen molecule? (b) If it collides with an argon atom, what is the closest their centers can be, considering each as spherical? (c) What is the initial number of collisions per second experienced by the hydrogen molecule? (Hint: Assume that the argon atoms are stationary.)
I just need c)
Answer : C) _____ s^-1
Explanation / Answer
T = 4090 K
M = mass = 1.67 x 10-24 kg
rms speed is given as
Vrms = sqrt(3RT/M) = sqrt(3 x 8.314 x 4090/(1.67 x 10-24)) = 2.5 x 1014 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.