You have a 210 ohm resistor, a 0.400 H inductor, and a 6.00 mu F capacitor. Supp
ID: 1543382 • Letter: Y
Question
You have a 210 ohm resistor, a 0.400 H inductor, and a 6.00 mu F capacitor. Suppose you take the resistor and inductor and make a series circuit with a voltage source that has voltage amplitude 30.0 V and an angular frequency of 250 rad/s. What is the impedance of the circuit? ohm What is the current amplitude? A What are the voltage amplitudes across the resistor and across the inductor? V (across the resistor) V (across the inductor) What is the phase angle phi of the source voltage with respect to the current? degreeExplanation / Answer
The real part of the impedance (Z_r) is:
Z_r = 210
The imaginary part of the impedance (Z_i: is
Z_i = L
where = 250 rad/s and L = 0.400 H
Z_i = 250x(0.400) = 100
The magnitude of the impedance is the square root of the sum of the squares of the real and imaginary parts:
|Z| = sqrt{210² + 100²} 232.59
The magnitude of the current (I) is
|I| = 30.0 V/232.59 = 0.1289 A
The magnitude (amplitude) of the voltage across the resistor is:
|V| = |I|Z_r = 0.1289x(210) = 27.069 V
The magnitude (amplitude) of the voltage across the inductor is:
|V| = |I|Z_i = 0.1289x(100) = 12.89 V
The phase angle () of the impedance is
= tan^-1(Z_i/Z_r) = tan^-1(100/210) = 25.46°
To make the equation
V = I(Z)
come out that the voltage is at a zero net phase angle the current must be equal but opposite in sign with the impedance:
This makes the phase angle of the current become -25.46°
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.