Two blocks can collide in a one-dimensional collision. The block on the left has
ID: 1543500 • Letter: T
Question
Two blocks can collide in a one-dimensional collision. The block on the left has a mass of .40 kg and is initially moving to the right at 2.4 m/s toward a second block of mass .80 kg that is initially at rest. When the blocks collide, a cocked spring releases 1.2 J of energy into the system. (For velocities, use + to mean to the right, - to mean to the left.) What is the velocity of the first block after the collision? m/s What is the velocity of the second block after the collision? m/s Remember that the blocks cannot pass through each other!Explanation / Answer
let
m1 = 0.4 kg
u1 = 2.4 m/s
m2 = 0.8 kg
u2 = 0
let v1 and v2 are the velocities of m1 and m2 after the collision.
a) v1 = (m1 - m2)*u1/(m1+m2)
= (0.4 - 0.8)*2.4/(0.4 + 0.8)
= -0.80 m/s
b) v2 = 2*m1*u1/(m1+m2)
= 2*0.4*2.4/(0.4 + 0.8)
= 1.6 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.